API Ninja: Vytrénujte dovednosti v API FlexiBee na úroveň Ninja


Plánujete napojení FlexiBee na Váš e-shop či jiný systém? Nevyznáte se v pojmech REST, API, URL nebo POST? Máte svého programátora, ale chcete mu rozumět a naučit se obratné chvaty s naším API FlexiBee? Připravili jsme pro Vás tréninkový plán, který Vám pomůže stát se API Ninjou.

Co je REST API a k čemu je dobré?

FlexiBee jde díky API propojit s jakoukoliv aplikací. Nejčastějším případem je napojení na e-shop či CMS. FlexiBee je přístupné přes desktopovou a webovou aplikaci, ale zároveň je možné k němu přistupovat programově, přes REST API. Odtud se dostáváme k pojmu API (zkratka pro Application Programming Interface), který označuje v informatice rozhraní pro programování aplikací.Naše API kromě implementace čtyř základních metod známých pod pojmem CRUD (Create, Read, Update a Delete) zvládá řadu zajímavých věcí. Díky kvalitnímu dotazování jde například najednou zobrazit nejen celý objekt, ale i konkrétní parametry – název firmy, IČO, počet zaměstnanců a další údaje.


Využíváme architekturu REST (Representational State Transfer), která je intuitivní, umožňuje pracovat s více formáty a nabízí široké pole možností. Stav aplikace a chování je vyjádřen takzvaným resourcem, každý resource musí mít unikátní identifikátor (URI, URL) v našem případě například https://demo.flexibee.eu/c/demo/faktura-vydana/1.xml


Základem komunikace jsou data ve formátu XML a JSON. REST API FlexiBee dokáže exportovat a importovat data i v dalších formátech (CSV, XLS, PDF, EDI a další). Více podrobností včetně příkladů si ukážeme během tréninku.  

Tréninkový plán API Ninja

Během tréninku na API Ninju se budeme věnovat jednotlivým tématům od nejjednodušších kroků jako je získání záznamu z FlexiBee po nejsložitější triky a pokročilé akce, kde příkladem za všechny může být odpočet záloh. Jediný postup, jak se stát API Ninjou, je projít tréninkový plán od prvních lekcí až do konce. Jednotlivá témata obsahují vždy tři úrovně složitosti příkladů:


Učeň

základní příklady na pochopení problematiky


Válečník

pokročilé příklady pro aspiranty na Ninja úroveň v dané oblasti


Ninja

nejsložitější konstrukce a příklady pro opravdové Ninja bojovníky


Také se na začátku tréninku dozvíte, jaké schopnosti si osvojíte po absolvování daného tréninku. 

Nyní se podíváme na tréninkový plán:

Rozpis tréninků:

  1. Příprava testovacího prostředí

  2. Struktura a tvorba URL

  3. URL parametry a filtrace

  4. Výstupy a podporované formáty

  5. Pokročilé akce

  6. Uživatelské tlačítko a API

  7. Na konci nás čeká Finální souboj, který prověří vaše získané dovednosti, po jeho splnění získáte certifíkát API Ninja

Začínáme

Připravili jsme pro Vás testovací bojiště na adrese https://developer.flexibee.eu/c/ninja. Využijeme toto prostředí pro veškeré ukázkové příklady a triky. Pokud chcete pokračovat v tutoriálu vyplňte formulář níže. 


Zašleme Vám přístupové údaje a boj může začít!


Nebo chcete trénovat na vlastní licenci a nemáte ještě REST API přístup? Nejvyšší čas kontaktovat naše obchodní oddělení a požádat o API uživatele pro testování nebo rovnou zažádat o vývojářskou licenci.

API ninja

Pomohl Vám tento článek?